воскресенье, 27 сентября 2009 г.

გაკვეთილის გეგმა






გაკვეთილის მთავარი თემა


საგანმანათლებლო კერები ძველ შუმერში

სწავლების საფეხური

დაწყებითი საფეხური VI კლასი



მოსწავლეთა პროფილი

26 მოსწავლე

განსაკუთრებული მიდგომის მოსწავლეები არ მყავს



გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა

moswavleebs 'CamouyalibdebaT istoriuli kvleva-Ziebis,შედარებისა და შეფასების unari. აგრეთვე, msjelobis,kritikuli azrovnebis,kompiuteruli teqnologiis gamoyenebis unari.




გაკვეთილის მიზნები და შედეგები


Sumeruli da Tanamedrove skolebis Sedareba.

შუმერების პოლიტიკური და კულტურული ცხოვრების შესწავლა.

მოსწავლეები ადარებენ ანტიკურ და თანამედროვე საგანმანათლებლო კერებსა და ცივილიზაციებს.


წინასწარი ცოდნა

შუმერის ბუნებრივი გეოგრაფიული პირობები და პოლიტიკური ცხოვრების ისტორია.



შეფასების საგანი და პროცედურები


ინდივიდუალური შეფასება იხ.ცხრილი




სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები


VI კლასის სახელმძღვანელო,დამხმარე სახელმძღვანელო კრამერის “ისტორია იწყება შუმერიდან”ინტერნეტი (მასალების მოსაძიებლად) 12 კომპიუტერი და 1 პროექტორი




გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი

მინილექცია

კითხვა პასუხი

მუშაობა რუკასთან

პრეზენტაცია

წყვილებში მუშაობა

შეფასება


გაკვეთილის დასაწყისში ვსაუბრობ და ვაჯამებ ინფორმაციას უძველესი ცივილიზაციის საწყისებთან დაკავშირებით,აგრეთვე ვსაუბრობ, შუმერული და ძველი მსოფლიოს საგანმანათლენლო კერების მნიშვნელობისა და დანიშნულების შესახებ.

იმისათვის, რომ მოსავლეებმა წარმოაჩინონ რა ცოდნას ფლობენ კონკრეტულ თემასთან დაკავშირებით ვიყენებ აქტივობას კითხვაპასუხი , ხოლო დროსა და სივრცეში გარკვევისათვის ვიხსენებთ წელთაღრიცხვის სისტემას და ვმუშაობთ რუკასთან.

მასალის ვიზუალიზაციის მიზნით, მოსაწვლეებს წარვუდგენ ჩემ მიერ მომზადებულ პრეზენტაციას.

ცოდნის განმტკიცების,რეალიზებისა და წარმოჩენის მიზნით, მოსწავლეები სხდენიან წყვილებად კომპიუტერებთან და მუშაობენ წინასწარ გამზადებულ ტესტებზე. დასრულებული სამუშაო ფაილის სახით უნდა გადმოაგზავნონ ჩემს მეილზე.

ვაძლევ საშინაო დავალებას.